11 nejefektivnějších otázek do interview pro rok 2023

nahledove-obrazky

Hledáte inspiraci na pohovorové otázky? Přemýšlíte, co vám dobře, univerzálně zafunguje? Nebo vás zajímají české a zahraniční náborové trendy? Nakoukněte do zákulisí přijímacích řízení v prestižních firmách a přečtěte si, na co se letos ptají uchazečů o práci ti nejlépe placení náboráři.

Už je to zase tady. Firma obsazuje prázdnou pozici a vy připravujete podklady na náborové řízení. Je potřeba přijít s otázkami na pohovory. Jenže na co se uchazečů zeptat, abyste získali relevantní informace? Které dotazy vám pomohu nejrychleji vyfiltrovat špičkové kandidáty? Nejlépe, když budou poměrně obecné, ale zároveň s vysokou výpovědní hodnotou pro konkrétní pracovní pozici. Ať alespoň část z nich využijete i někdy v budoucnu a trochu si ušetříte práci.

Někdo se spoléhá, že ho ta pravá slova napadnou až při pohovoru, spontánně. Že to není váš případ? Třeba protože potřebujete nachystat aspoň pár otázek, které položíte všem uchazečům, abyste pak mohli srovnat odpovědi? V tom případě je právě pro vás tento článek. Podívejte se na seznam otázek do interview, které jsou tak efektivní, že na ně nedají dopustit ani v těch nejúspěšnějších byznysech. Na co se v roce 2023 vyptávají zájemců o práci v Americe i u lídrů na českém trhu?

Behaviorální a situační otázky

Behaviorální otázky si pro svou vysokou výpovědní hodnotu už dávno našly své místo v repertoáru většiny moderních náborářů, a tak není divu, že po nich často a rádi sáhnou také v předních světových i českých firmách. Tam, kde je nepoužívají, nejspíš narazíte alespoň na jejich odnož – situační otázky. Pokud si nejste jisti, jak na ně, nebo k čemu se vlastně hodí, pročtěte si náš článek o behaviorálním interview.

1. Představte si, že se dostanete do konfliktu s kolegou nebo kolegyní. Neshodli jste se ohledně nejlepšího pracovního postupu. Popište, jak byste postupoval(a)?

Takhle si budoucí zaměstnance proklepávají v potravinářském gigantu, který stojí třeba za značkou Pepsi. Příběh o konfliktu je takový žolík mezi otázkami. Často zaskočí, takže odhalí reakce pod tlakem. Zároveň toho hodně vypoví o tom, jak by zájemce zapadl do kolektivu, a může také pomoct eliminovat problémové kandidáty.

2. Zkuste si vzpomenout na situaci, kterou jste vnímali jako výzvu. Povězte mi o ní něco.

Na tuhle otázku si potrpí personalisté v poradenské firmě Deloitte. Hodně toho odhalí o způsobu uvažování uchazeče. Různé varianty dotazů na překážky a jejich překonávání můžete zaslechnout i v americkém koncernu PepsiCo nebo v jedné velké české firmě působící v online obchodu. Tam ji přeformulovali na „můžete uvést příklad náročné situace, kterou jste úspěšně překonali a odnesli si z ní něco nového?“

3. Popište mi, kdy a jak jste naposledy udělal(a) pro svůj tým něco navíc?

Jestli hledáte týmové hráče, tahle behaviorální otázka by ve vašem interview určitě měla zaznít. Dá vám poměrně přesnou představu o tom, jak si kandidáti ve skutečnosti představují pracovní nasazení a týmovou spolupráci. Objevili jsme ji u náborářů Microsoftu.

Osobnostní a hodnotové otázky

Firmy s takovou reputací, že si mohou vybírat z několika kvalifikovaných kandidátů, často o to víc dbají na jejich povahu a motivaci. Ty jim pomáhají zjistit netradiční hodnotové otázky. Z učebnic psychologie čerpají třeba tyto otázky:

4. Kdo je vaším vzorem?

Kariérní cíle, charakter, ale i hodnotové ukotvení uchazeče (a to, nakolik odpovídá vaší firemní kultuře) – to všechno prozradí tato nenápadná otázka, kterou prověřují zájemce o práci například v technologickém gigantu Google.

5. Jak by vaši osobnost popsali vaši přátelé?

Další šikovná technika, která vám prozradí víc o osobnosti potenciálního zaměstnance. Nahrazuje klasické „jaké jsou vaše nejsilnější a nejslabší stránky?“ Touto otázkou můžete dosáhnout podobného výsledku – jen autentičtěji. Také ji jsme si vypůjčili od náborářů Googlu.

6. Čeho v životě nejvíce litujete?

Tímto okénkem nakukují do duše uchazečů o práci v poradenské společnosti Deloitte. Jejich otevřená otázka motivuje k sebereflexi a dává příležitost předvést, jaký má tázaný postoj k osobnímu rozvoji.

7. Co vás nejvíc motivuje?

Motivace je klíčovou informací, od níž se odvíjí velká část vaší další personalistické práce s daným člověkem. Disponuje spíše vnitřní motivací, nebo je zaměřený externě? Víc o tom, proč se motivaci vyplatí sledovat, najdete v článku. V Microsoftu na motivaci dbají tolik, že se na ni uchazečů o práci rovnou napřímo zeptají.

Informace o motivaci úspěšných kandidátů si můžete zapsat do databáze v Alvenu. Alveno je chytrý docházkový a HR systém, který šetří personalistům čas i práci. Pomůže vám udržet přehled o tom, jak zaměstnance nejlépe odměnit.

Schopnostní otázky, otázky ke kariéře

Povaha, hodnoty, to je sice všechno fajn, ale šéfa zrovna víc zajímají tvrdá data. Nebo se potřebujete přesvědčit, jak je na tom uchazeč s logickým myšlením. Níž najdete otázky, které v reálném čase ověřují schopnosti uchazečů, případně jejich kvalifikaci:

8. Jmenujte jeden zajímavý projekt, na kterém zrovna pracujete.

Touhle jednoduchou přesmyčkou v Deloitte přesměrovávají konverzaci na CV a praktické dovednosti. Díky své otevřenosti vám tato otázka zároveň dá další možnost otestovat priority a motivaci uchazeče. Začne mluvit o pracovním projektu nebo se pochlubí něčím, čemu se věnuje na vlastní pěst ve volném čase?

9. Máte šuplík s ponožkami ve třech barvách. Některé jsou modré, některé červené, některé zelené. Kolik ponožek potřebujete minimálně vytáhnout, než najdete stejnobarevný pár?

Tato otázka, která vyžaduje vyřešení logické hádanky v reálném čase, vám umožní pěkně zblízka poznat, jak uchazeč uvažuje, a zároveň vám dá představu o jeho intelektu. Rády po ní sáhnou nejen technologické firmy z americké Silicon Valley, ale také české špičky z oblasti online obchodu.

10. Jak byste navrhl(a) ledničku pro nevidomé?

Microsoft sází při pohovorech na vysoce netradiční otázky, které nemají žádnou předem danou správnou odpověď. Jsou koncipované tak, aby zaskočily. Tím zároveň přesně vypíchnou ty nejšikovnější kandidáty, kterým je vlastní kreativita, odborné znalosti z různých oborů, i schopnost práce pod tlakem a emoční vyrovnanost.

11. Je kokosový ořech ovoce?

Další nestandardní otázka, která skvěle ověří odolnost vůči stresu. Ale pozor! Pokud ji budete chtít použít pro nábor i u vás, nejdřív si ji přeformulujte na míru firemnímu oboru. Zdánlivě náhodné téma dotazu totiž ve skutečnosti pomáhá vyloučit uchazeče bez zájmu o firmu a přehledu o jejím poli působení. Konkrétně kokosové ořechy tak můžou překvapit uchazeče o práci v potravinářském koncernu PepsiCo.

Nejčastější otázky

Jsou otázky vážně aktuální pro rok 2023?

Ano! Se všemi otázkami z našeho seznamu se uchazeči o práci v top firmách setkali během posledních dvou let.

Proč jsou podle vás právě tyhle otázky nejefektivnější?

Otázky, které jsme pro vás vysbírali, obstály v té nejtvrdší soutěži: byznysové praxi. Věříme, že jsou efektivní, protože se na ně při výběru zaměstnanců spoléhají v úspěšných firmách, jako je Microsoft, Google nebo IBM.

Dají se vaše otázky použít úplně kdekoli?

Podle nás ano. Možná se vám nepodaří všechny využít úplně pokaždé, ale vždycky si z našeho seznamu můžete půjčit alespoň jednu nebo dvě. Šikovné otázky přijdou vhod při výběrovém řízení na obchodního zástupce, stejně jako při lovu IT specialisty.

Zaujal Vás systém Alveno?