4 důvody, proč úspěšní personalisté pečují o wellbeing a wellness

nahledove-obrazky

Programy na jejich podporu už zavedlo 9 z 10 světových firem, říká americký Harward Business Review. Mohutně do nich investuje třeba i irská pobočka Coca Coly. Ale v čem jsou wellbeing a wellness tak zajímavé? Vyplatí se firmám doopravdy, nebo jejich zastánci čarují z vody? Podívejte se na 4 důvody, proč se jim letos mezi personalisty zaslouženě dostává zvýšené pozornosti.

Wellbeing a wellness se v českém HR prostředí nezřídka používají jako synonyma. Ve skutečnosti však každé slovo označuje něco trochu jiného. Jak je nesplést?

Wellness

  • se vztahuje zejména k fyzickému zdraví zaměstnance. V praxi se s ním pojí třeba iniciativy za víc sportu, zdravější jídlo nebo doplňkové zdravotní kontroly

Wellbeing

  • je komplexnější pojem, který označuje zdraví a celkový stav jednotlivce. Iniciativy, které mají pečovat o wellbeing, mohou kromě sportu a lékařské péče řešit třeba kvalitu mezilidských vztahů na pracovišti, přepracování nebo psychické zdraví zaměstnanců.

Důvod 1: Wellbeing dá zaměstnancům-matadorům důvod zůstat

Je to jako scéna z hororového filmu. Jakub z IT podal ze dne na den výpověď. Po 13 letech. Teď je na Vás, abyste za něj co nejdřív sehnali náhradníka. Zajistili jeho zaučení. Jenže mezitím potřebujete zdárně vyřešit veškerou administrativu spojenou s odchodem… A Váš čas i firemní finanční prostředky svižně mizí v nenávratnu.

Každá personální změna je ekonomicky i časově náročnou záležitostí. Vyhnout se jim zcela nejde. Ale programy na podporu wellbeingu a wellnessu překvapivě účinně pomáhají snížit jejich frekvenci. V okamžiku, kdy se zaměstnanec do takového programu zapojí, totiž stoupne šance, že ve firmě zůstane dlouhodobě, až o 25 %.

Důvod 2: Wellbeing pozitivně ovlivňuje produktivitu

V teorii se to zdá logické – spokojení zaměstnanci budou nejspíš pracovat lépe než ti nemocní a nešťastní. Tato myšlenka má dokonce i vlastní název, Happy Worker Hypothesis, neboli hypotéza spokojeného zaměstnance. A v roce 2019 ji, alespoň na papíře, potvrdili vědci z Oxfordské univerzity, když cíleně srovnávali výkonnost a náladu testovací skupinky zaměstnanců. V anglickém článku, kde publikovali svá zjištění, uvádí, že mezi spokojenými a nespokojenými pracanty zaznamenali až 13% rozdíl ve výkonnosti.

Britští výzkumníci nicméně nejsou jediní, kdo téma wellbeingu a produktivity bere vážně. V praxi si nárůst produktivity o rovných 15 % pochvaloval také nadnárodní megakorporát Unilever, který zavedl programy na podporu duševního zdraví. Ještě trochu pozitivněji pak hodnotili komplexní wellbeingové iniciativy ve firmě American Express, kde si všimli až 17% zlepšení výkonnosti (výsledky anglicky shrnuli tady). Kdo ví, kolik by to mohlo být u Vás?

nárůst produktivity
+17 %
díky wellbeingu

Důvod 3: Šikovní uchazeči o práci hledají wellbeing v inzerátech

Firmy, které aktivně podporují wellness a wellbeing, snáze zaujmou skvělé uchazeče o práci. Dokonce na to existují statistiky. Podle anglického reportu Mind Partners upřednostňuje zaměstnavatele, který dbá na duševní zdraví zaměstnanců, až 81 % zájemců.

Péče o lidi zkrátka táhne. Posiluje firemní brand a vzbuzuje v uchazečích o práci důvěru, že je firma v těžkých chvílích nenechá na holičkách. Zejména mladší zaměstnanci navíc konkrétně psychiku považují za stěžejní téma. Personalisté, kteří chtějí oslovit třeba generace Y a Z, si ji proto nemohou dovolit opominout.

zájemců
81 %
upřednostňuje zaměstnavatele, který dbá na duševní zdraví zaměstnanců

Důvod 4: Wellness se firmě vrátí v nákladech

Investice do zdraví a pohody zaměstnanců se zaměstnavatelům vyplácí také po ekonomické stránce. Náklady, které firma vynaloží na zdravotní screeningy, programy na odvykání kouření nebo třeba multisportky totiž minimálně zčásti dostane zpátky v podobě úspory za sick days a nemocenské.

Jak Alveno podporuje wellbeing?

Na wellbeing pamatuje také chytrý docházkový a HR systém Alveno. Proto nabízí jedinečné funkce navržené tak, aby maximálně usnadnily život personalistům, ale také zaměstnancům. Jako je třeba možnost plánovat směny, ale také žádat o dovolené a nahlašovat nemoc jednoduše, rychle a online. Stačí připojení k internetu. Přidejte se k moderním firmám, které investují do wellbeingu. Vyzkoušejte Alveno.

Nejčastější dotazy k wellbeingu

Proč se firmám vyplatí investovat do wellbeingu zaměstnanců?

Programy na podporu wellbeingu pomáhají snížit fluktuaci zaměstnanců, zvýšit jejich produktivitu a zlepšit celkovou atmosféru ve firmě, což dlouhodobě šetří čas a náklady.

Jak wellbeing ovlivňuje produktivitu zaměstnanců?

Spokojení zaměstnanci jsou výkonnější. Takové jsou minimálně výsledky několika novodobých studií, které spojují wellbeingové a wellnessové programy s až 17% nárůstem produktivity.

Je wellness totéž co wellbeing?

Ne tak docela. Wellness a wellbeing v HR označují podobné věci. Wellness si však spojujeme spíše s fyzickým zdravím, zatímco wellbeing zahrnuje i psychické zdraví, kvalitu mezilidských vztahů a celkovou spokojenost zaměstnanců.

Zajímají se o wellbeing stávající nebo potenciální zaměstnanci?

Ano, dokonce velmi. Až 81 % uchazečů o práci upřednostňuje zaměstnavatele, který pečuje o duševní zdraví zaměstnanců. Wellbeingové programy také motivují zaměstnance k setrvání ve firmě.

Má investice do wellbeingu pro firmy nějaký ekonomický benefit?

Ano, má. Investice do wellness programů snižují náklady na nemocenské a sick days, což se firmám ekonomicky vyplatí.

Autor

Tomáš Foltas
Marketingový specialista

Tomáš pracuje v IRESOFTu, který vyvíjí docházkový a HR systém Alveno a informační systém pro sociální služby CYGNUS. IRESOFT je však známý něčím jiným a tím je firemní kultura. V práci trávíme #2000hodin ročně, což je více, než kolik času věnujeme našim koníčkům a volnému času. V IRESOFTu věříme, že tento #čas můžeme trávit smysluplně, udržitelně a s radostí.

Spolupracovník

Dominika Miarková
SEO & Content specialistka

Zaujal Vás systém Alveno?