Čipy jako univerzální řešení pro otevírání dveří a evidenci docházky

nahledove-obrazky

V dnešní době jsou docházkové systémy nezbytnou součástí každé moderní firmy, která si zakládá na efektivním řízení pracovního procesu a organizaci zaměstnanců. Docházkové systémy využívají řadu různých technologií pro ověření přítomnosti zaměstnanců, včetně karet, biometrických čteček a přístupových terminálů.

Proč využívat čip pro otevírání dveří

Stále se však ve specifických oborech setkáváme s využitím čipové technologie pro otevírání dveří. Tato technologie umožňuje zaměstnancům snadný a pohodlný přístup do budovy, a zároveň poskytuje přesnou a spolehlivou evidenci o jejich přítomnosti.

Nejčastěji se setkáváme s přístupem do budovy nebo její části přes docházkový čip u oborů, kde zaměstnanci pracují manuálně. Často používají ochranné pomůcky, při kterých není komfortní ověřování přes biometrii. Navíc u těchto pozic dochází k narušování papilárních linií a obtížnějšímu snímání otisků prstů.

Jedna z hlavních výhod použití čipové technologie je vysoká úroveň bezpečnosti. Oproti klasickým přístupovým kartám je totiž mnohem obtížnější čip zfalšovat. Kromě toho jsou čipy skladnější a je možné je připnout třeba k svazku klíčů, zaměstnanci je tak mohou nosit stále u sebe po celou dobu své pracovní doby. To zajišťuje, že se čipová technologie stává pro zaměstnance snadno použitelnou a komfortní.

Díky čipům je možné evidovat docházku zaměstnanců

Další výhodou čipové technologie je její schopnost poskytovat detailní záznamy o přítomnosti zaměstnanců. Docházkové systémy mohou například poskytovat informace o čase, kdy zaměstnanec přišel do práce nebo kdy odešel, což může být velmi užitečné při sledování pracovní doby, hodnocení výkonnosti ale i bezpečnosti práce. Moderní programy mají navíc funkci přístupového systému. Díky tomu máte možnost nastavit, které dveře může konkrétní čip otevřít a do jaké části firmy se zaměstnanci nedostanou.

Pro použití čipu k otevírání konkrétních dveří pak stačí nainstalovat ke vstupům čtecí zařízení, které otevírá konkrétní dveře. Tato zařízení fungují buď samostatně jako přístupový terminál nebo přes řídící jednotku (přístupový kontrolér), kterou máte uloženou bezpečně v budově a ta následně vysílá signál k jednotlivým dveřím přes přístupová čidla.

Myslete na zpracování osobních údajů

Při využití jakéhokoliv ověření, ať už se jedná o čipy, případně o karty a biometrii je důležité dbát na to, aby byla tato technologie v souladu s platnou legislativou. Je tak nutné zajistit, aby zaměstnanci byli dostatečně informováni o tom, jakým způsobem jsou jejich osobní údaje zpracovávány.

Tahle administrativa je vždy na straně zaměstnavatele a doporučujeme ji vyřešit vždy při nástupu zaměstnance. I v tomto Vám může pomoci Alveno, které díky cloudovému HR systému můžete použít při tvorbě pracovních dokumentů a okamžitě přiřadit zmíněný souhlas se zpracováním osobních údajů ke konkrétnímu zaměstnanci.

Nejčastější dotazy k čipům a jejich využití v přístupovém a docházkovém systému

Jaké jsou hlavní výhody otevírání dveří na čip?

Otevírání dveří na čip je rychlé, bezpečné a pohodlné. Čipy jsou mnohem bezpečnější než klasické klíče nebo magnetické karty, protože jsou těžší zfalšovat.

Jaký typ čipů se používá pro otevírání dveří?

Existuje mnoho různých typů čipů, které se používají pro otevírání dveří, včetně RFID, NFC a dalších.

Jaké jsou hlavní výhody použití čipů pro docházkové systémy?

Použití čipů pro docházkové systémy umožňuje personalistům evidovat docházku zaměstnanců, a zároveň umožňují zajistit zaměstnancům přístup do budovy nebo její části.

Kdy je lepší používat čip pro otevírání dveří?

V některých oborech je stále lepší využívat čip než biometrické ověřování. Nejčastěji to jsou manuální pozice, kdy zaměstnanci používají ochranné pomůcky (jako rukavice apod.), při kterých není komfortní ověřování přes biometrii. Navíc u těchto pozic dochází k narušování papilárních linií a obtížnějšímu snímání otisků prstů.

Proč využít čipové technologie pro otevírání dveří?

Oproti přístupovým kartám jsou čipy výhodnější, jsou skladnější a bezpečnější. Zaměstnanec si může čip připnout jednoduše ke svazku klíčů a mít jej stále u sebe.

Zaujal Vás systém Alveno?