Důvěřuj, ale prověřuj aneb něco málo o GPS lokalizátorech

firemení auto v poli

Máte ve svém týmu obchodníky, konzultanty či jiné pracovníky, kteří jsou každý den jinde a je tedy těžké se dopídit, kde právě jsou nebo zda jsou skutečně tam, kde říkají a následně i vykazují?

Máte ve svém týmu obchodníky, konzultanty či jiné pracovníky, kteří jsou každý den jinde a je tedy těžké se dopídit, kde právě jsou nebo zda jsou skutečně tam, kde tvrdí a následně i vykazují? Pro tyto případy může být dobrým sluhou GPS lokalizátor v autě. Často je tento pomocník součástí docházkového systému a v dnešní době není ojedinělé, že jej firmy do svých aut instalují. Ovšem i tato vychytávka může být dobrým sluhou, stejně jako zlým pánem. Na co si dát pozor, zda vůbec a jak lokalizátory představit zaměstnancům a v neposlední řadě se podíváme na otázku legislativy. Tedy jestli je to legální, případně co dodržovat, aby to legální bylo.

POUŽÍVAT ČI NEPOUŽÍVAT? 

Zda GPS lokátory do aut instalovat nebo ne si musí určit každá firma, potažmo vedení individuálně. Vychází to z celkové atmosféry ve firmě, důvěry, zkušeností a v neposlední řadě i se systémem odměňování. Pokud jsou lidé placeni z velké části provizemi, třeba obchodníci, není až takový důvod kontrolovat, kde jsou a co dělají. Odměněni budou stejně jen za to, co skutečně zvládnou. Jiná situace nastává, pokud zaměstnanci platíte fixní mzdu, celý měsíc jej nevidíte a věci, které má na starosti se jaksi nepohybují kupředu. A ještě ke všemu – jedna paní povídala, že Fanda včera byl jinde, než být měl. Třeba v poli místo na obchodním jednání :-). Zde je GPS lokalizátor možná na místě. 

ROZHODNUTÍ: JDEME DO TOHO. JAK TO LIDEM OZNÁMIT? 

Připravte se, že tato novinka určitě nevyvolá bouřlivé oslavy a děkovačky ve stoje… Mějte tedy dostatek zdůvodnění – proč jste se tak rozhodli a co vás k tomu vede. Posloužit může například konkrétní zkušenost, kdy jste ztratili důvěru a jaký negativní dopad to mělo na fungování celé firmy/týmu, potažmo na každého jednotlivce. 

Rozhodně je dobré znát legislativu. Je dost pravděpodobné, že se zaměstnanci budou ptát, jestli je to vůbec legální, ohánět se právníky atd. V dalším odstavci se tomu budeme věnovat podrobněji.  

JE TO LEGÁLNÍ?

Celou problematiku podrobněji popisuje § 316 zákoníku práce. Hodně zjednodušeně řečeno, zaměstnanci nesmí používat vaše věci pro svou osobní potřebu, tedy pokud se samozřejmě nedomluvíte jinak. Spadá sem mimo jiné služební telefon, počítač a právě i automobil. Vy jako zaměstnavatel máte právo na kontrolu. Ovšem pozor, zde je háček – jste oprávněni přiměřeně kontrolovat a zároveň nesmíte bez závažného důvodu narušovat soukromí. Oba pojmy jsou si můžeme vyložit různě, ale dá se předpokládat, že je tím myšleno, že stejně jako si nebudete přehrávat každý hovor a číst každý mail, tak není ani vhodné každodenně sledovat přesnou trasu služebních automobilů. K výpisu GPS lokalizátoru byste měli přistoupit až v opravdu závažných případech (krádež, opodstatněné podezření na neplnění si pracovních povinností….) 

JAK TO VYŘEŠIT PAPÍROVĚ? 

Zaměstnance vždy o systému GPS lokalizace informujte, stejně tak o pravidlech jeho používání. Je to fér. Očekáváte fér jednání, buďte o krok napřed. Jak již jsme si řekli, je důležité popsat, k čemu je to dobré a jakým způsobem bude s informacemi nakládáno. Zde je na místě situaci trochu zjemnit a uklidnit – tedy, že rozhodně neplánujete sledovat každý krok (respektive otočení pneumatiky kolem dokola), ale že záznamy skutečně použijete jen v nejnutnějších a opodstatněných případech (což se tebe, Fando, jistě vůbec netýká)… 

Pro klidné spaní mějte souhlasy i písemně, nejlépe formou dohody. Pokud byste chtěli být naprosto dokonalí, je dobré ještě provést změnu registrovaného zpracování osobních údajů na Úřadu pro ochranu osobních údajů. Lze to online na těchto webových stránkách. 

Jak jste na tom u vás? Máte ve služebních autech GPS lokalizátory?

Zaujal Vás systém Alveno?