Jak nejefektivněji řešit konflikty na pracovišti: Kepner-Tregoe metoda

nahledove-obrazky

Proč špičkoví manažeři dokáží udržet chladnou hlavu i během nejvypjatějších konfliktů? A jak jejich tajný trik využít v personalistické praxi? Inspirujte se u profesionálů z americké NASA. S Kepner-Tregoe metodou, na kterou tam vsadili, zvládne i obyčejný HR manažer urovnávat rozepře a řešit problémové situace jako školený psycholog. Podívejte se, jak na to, v našem článku.

Problémy ve vztazích a konflikty na pracovištích

Konflikty a zlá krev občas vzkypí i v těch nejsehranějších týmech. Někdy si je zaměstnanci dovedou vyříkat mezi sebou a zásah zvenčí není potřeba. Jindy však nepříjemná situace dál bobtná, až nakonec ohrožuje vztahy v celém kolektivu. A ani tady potížím nemusí být konec. Nezvládnutý konflikt s sebou často přináší také celotýmovou blbou náladu, nižší výkony… nebo v nejhorším případě i šikanu na pracovišti. Jak tomu předcházet?

Aby se znesvářeným stranám snáze domlouvalo, může je HR manažer naučit pokročilou techniku řešení problémů: Kepner-Tregoe. Ta jim pomůže najít společnou řeč a domluvit se na smíru. Pokud se dohody nedoberou, nevadí! Může na ně metodu aplikovat sám personalista, jako mediátor, a jejich při elegantně vyřešit.

Výsledky mediace i další navrhované kroky si můžete zapsat do chytrého HR systému Alveno. Každý zaměstnanec v něm má vlastní profil, kde najdete základní údaje, podepsané smlouvy, ale také prostor pro vlastní pole, třeba poznámky.

Co je to Kepner-Tregoe metoda?

Tuhle v Česku málo známou techniku řešení problémů vyvinula americká dvojka Charles Kepner a Benjamin Tregoe. Byla tak efektivní, že si díky jejímu úspěchu založili vlastní poradenskou firmu, aby ji mohli na plný úvazek představovat a vysvětlovat ostatním. Jejich metodika se rychle rozšířila po celém světě a našla uplatnění v různých oborech, od IT, až po zdravotnictví a kosmonautiku.

Ačkoli s prvními koncepty systému Kepner-Tregoe přišli jeho autoři poprvé už v 60. letech minulého století, za desetiletí využívání neztratil nic ze své účinnosti. Naopak. Dnes ještě propracovanější, moderní verze techniky Kepner-Tregoe používají obchodní a personální oddělení největších světových firem.

Také pomáhá provést bezkonkurenční situační analýzu. Proto ji využili při záchraně mise Apollo 13, ale zároveň se jí inspirují třeba profesionální testeři programů. Díky propracovanému systému témat a otázek totiž dokáže krok za krokem odhalit nejdůležitější informace, zpřesnit problém a nakonec určit nejvhodnější řešení.

Fáze řešení problému podle KT

Jak to tedy celé probíhá? Kepner-Tregoe metoda má čtyři fáze, které typicky následují jedna za druhou. V případě potřeby se však k libovolné fázi můžete kdykoli vrátit a doplnit nové informace. Systém s tím počítá. Smyslem každé z fází je objasnit jednu oblast, kterou potřebujete k informovanému rozhodování o následující oblasti.

Čtyři fáze Kepner-Tregoe metody vypadají následovně:

  1. Analýza situace: tady se snažíte co nejlépe popsat a pochopit situaci. Jaký výsledek by z ní měl vyplynout? Co lze očekávat za problémy? Na jaká omezení a pravidla bude potřeba brát ohled? Je něco potřeba prioritizovat, ať už významově nebo časově? Čím vůbec situace začíná a kdy ji půjde považovat za ukončenou?
  2. Analýza problému: jakmile si ujasníte situaci, můžete se pustit do dalšího kroku analýzy. Teď vás budou zajímat hlavně příčiny problému a faktory, které na něj působí. Můžete se zeptat například: Co má na problému největší podíl? Co ho ovlivňuje nejméně?
  3. Analýza rozhodnutí: V této fázi se snažíte promyslet různé varianty řešení, jejich výhody a nevýhody. Zajímá vás třeba: co se určitě stane, když zvolíte určité řešení? Co je to nejhorší, co by se mohlo stát, ale nemusí? Co vám to přinese za pozitiva?
  4. Analýza potenciálních problémů: Tady už jste v cílové rovince, zbývá jen připravit půdu pro úspěšnou realizaci vybraného rozhodnutí. Víte o nějakých překážkách? Co mohou způsobit? Jak se dají obejít nebo odstranit?

Nejste si jisti, že to děláte dobře? Můžete se řídit jednoduchým pravidlem. Pamatujte, že má každá fáze zodpovědět jedno téma. Pro rychlou kontrolu si můžete každé z prvních tří témat shrnout do jedné otázky. Pokud na ně na konci analýzy budete znát odpovědi, máte jistotu, že jste na dobré cestě. Orientační otázky zní:

  1. Co se stalo? (analýza situace)
  2. Proč se to stalo? (analýza problému)
  3. Co s tím udělat? (analýza rozhodnutí)

Tomáš Foltas

Nejčastější dotazy ke Kepner-Tregoe metodě

Co je to Kepner-Tregoe metoda?

Kepner Tregoe metoda je nástroj na řešení problémů, konfliktů a krizových situací.

K čemu je dobrá Kepner-Tregoe metoda?

Pomáhá dát emoce stranou a podívat se na problémy strukturovaně. Ujasní analýzu situace, priorit a usnadní hledání řešení.

Jaké má Kepner-Tregoe metoda fáze?

Kepner Tregoe metoda má 4 fáze: analýzu situace, analýzu problému, analýzu rozhodnutí a analýzu potenciálních problémů.

Zaujal Vás systém Alveno?