Jaké jsou změny u lékařských prohlídek v roce 2023 a 2025

zmeny-pravidelne-lekarske-prohlidky

Od 1. ledna 2023 dochází ke zrušení povinnosti zaměstnavatelů zajišťovat periodické lékařské prohlídky u nerizikových profesí. Tato změna platí tehdy, pokud periodické prohlídky samotný zaměstnavatel nebo zaměstnanec vysloveně nevyžadují. Zodpovědnost se tak více přenáší na samotné zaměstnavatele nebo zaměstnance.

Změna se vztahuje k vyhlášce o pracovnělékařských službách (vyhl. 79/2013 Sb.), kde jsou intervaly prohlídek rozděleny podle kategorií, ve kterých zaměstnanec práci provádí.

  1. první kategorii se provádí pravidelné prohlídky jednou za 6 let, nebo jednou za 4 roky, pokud zaměstnanec dovršil 50 let věku (nově pokud je zaměstnavatel nebo zaměstnanec vysloveně vyžaduje)             
  2. Ve druhé kategorii se prohlídky provádí jednou za 4 roky, případně jednou za 2 roky při dovršení 50 let věku zaměstnancem (opět jen tehdy, pokud pravidelné prohlídky zaměstnavatel nebo zaměstnanec vysloveně vyžaduje)      
  3. V kategorii druhé rizikové a třetí nedochází k žádné změna, pravidelné prohlídky jsou nadále povinné a provádí se jednou za 2 roky, případně jednou za rok u osob, které dovršily 50 let věku
  4. Ve čtvrté kategorii opět nedochází k žádné změně a prohlídky je povinnéopakovat ročně

Co jsou rizikové profese? Zjednodušeně řečeno se jedná o profese, ve kterých dochází k překročení hygienických limitů. Rozdíl mezi kategorií 3 a 4 je v tom, že u kategorie 4 nelze vyloučit zdravotní rzika ani s používáním ochranných opatření a pomůcek. Více informací najdete na webu Bezpečnosti práce.

„U mimořádných prohlídek bych ráda zdůraznila skutečnost, že je již není třeba provádět při návratu zaměstnankyně či zaměstnance z mateřské či rodičovské dovolené.“

Mgr. Klára Gottwaldová, MBA advokátka

Změna pro formulář žádosti a lékařského posudku

I zde došlo k drobným změnám, v první řadě musí nově formuláře obsahovat popis konkrétních pracovních činností a dále se mění názvosloví:

  • Režim práce -> režim pracovní doby (např. jednosměnný, vícesměnný provoz)
  • Rizika ohrožení zdraví -> profesní rizika

Jak to je se vstupními prohlídkami

Od července 2025 vstupuje v platnost novela, která ruší povinné vstupní pracovnělékařské prohlídky pro zaměstnance v první kategorii (nerizikové profese jako administrativa). Prohlídky budou nadále dobrovolné, což ušetří čas a náklady zaměstnavatelům i uchazečům o zaměstnání, přičemž obě strany mají možnost prohlídku vyžadovat podle vlastního uvážení.

Chcete mít přehled o prohlídkách a dalších dokumentech vašich zaměstnanců? Přesně proto jsme vyvinuli náš HR systém, díky kterému máte přístup k zaměstnaneckým datům odkudkoliv.

Autor

Mgr. Klára Gottwaldová, MBA
advokátka

Klára se specializuje na pracovní právo. Školí, píše, prezentuje na mnoha konferencích zaměřených na personální procesy ve společnostech.

Spolupracovník

Tomáš Foltas
Marketingový specialista

Nejčastější otázky k pravidelným lékařským prohlídkám

Co se mění u pravidelných lékařských prohlídek v roce 2023?

Od 1. ledna 2023 dochází ke zrušení povinnosti zaměstnavatelů zajišťovat periodické lékařské prohlídky u nerizikových profesí (jedná se o kategorie prací 1 a 2). Tato změna platí tehdy, pokud periodické prohlídky samotný zaměstnavatel nebo zaměstnanec vysloveně nevyžadují. Zodpovědnost se tak více přenáší na samotné zaměstnavatele nebo zaměstnance.

V jakých intervalech se provádí periodické lékařské prohlídky zaměstnanců zařazenéch do 1 kategorie práce?

Od 1. ledna 2023 nejsou pravidelné prohlídky povinné (pokud je sám zaměstnanec nebo zaměstnavatel nevyžaduje). Pokud jsou vyžadovány, tak probíhají jednou za 6 let, při dovršení 50 let věku zaměstnance pak jednou za 4 roky.

Jak často musí zaměstnanec na lékařskou prohlídku?

Pravidelnost prohlídek určují kategorie a rizikovost. Od 1. ledna 2023 je povinnost pravidelných prohlídek pouze u rizikových profesí, tedy kategorie 3 a 4 (případně riziková 2. kategorie). U kategorie 3. (a 2. rizikové) je stanoven interval jednou za 2 roky, případně jednou za rok u zaměstnanců, kteří dovršili 50 let věku. Ve 4. kategorii je pak interval roční.

U kategorie 1 a 2 záleží na tom, zda pravidelné prohlídky vyžaduje sám zaměstnavatel nebo zaměstnanec (nejsou tedy povinné). Pokud je vyžaduje, tak je interval 6 let (4 roky u zaměstnanců nad 50 let) u 1. kategorie a u 2. kategorie 4 roky (případně 2 při dovršení 50 let)

Jak správně kategorizovat práci?

Existují 4 pracovní kategorie. Do 1. a 2. kategorie zařazuje zaměstnance sám zaměstnavatel a jedná se o kategorie, kde je nízké riziko nepřiznivého vlivu na zdraví. U kategorie 3 a 4 pak hrozí zdravotní riziko a rozdíl mezi těmito kategoriemi je v tom, že ve 4. kategorii hrozí riziko i přes různé bezpečnostní předpisy, opatření a pomůcky.

Zaujal Vás systém Alveno?