Saldo pracovní doby

mobilní telefon v kanceláři

Se saldem pracovní doby se můžete setkat v případě moderních docházkových systémů, které evidují docházku zaměstnanců. Jedná se o jakýkoliv čas, který zaměstnanec odpracuje nad nebo pod rámec svého fondu pracovní doby.

Saldo je tedy rozdíl skutečně odpracované doby oproti době, kterou měl dle očekávání zaměstnavatele odpracovat. Uveďme si příklad: zaměstnanec má pružnou pracovní dobu a má odpracovat 8 hodin denně.  Pokud bude v práci o půl hodiny déle, tato půlhodina se připíše do kladného salda. Přijde-li pak některý den o půl hodiny později a svůj příchod si správně poznačí v docházkovém systému, saldo se mu opět vynuluje.

Na konci měsíce zaměstnavatel zjistí, zda má jeho podřízený saldo hodiny navíc a je tedy potřeba docházku vhodným způsobem dořešit. Může se stát, že zaměstnanec udělal chybu v zápisu (např. si zapomněl zaznačit přestávku, návštěvu lékaře, nebo špatně zaznačil služební cestu), což se snadno vyřeší opravou chybných záznamů. V případě, že je kladné saldo pracovní doby oprávněné, lze jej převést do přesčasů, které zaměstnanci zaměstnavatel proplatí. To už se ale odvíjí od metodiky každé společnosti.

Jak si se saldem pracovní doby poradí Alveno?

Alveno je moderní systém pro snadnou evidenci docházky. Díky jeho online aplikaci si můžete kdykoli během chvilky zobrazit saldo u jakéhokoliv zaměstnance. Celkovou hodnotu salda uvidíte v souhrnu výkazu a s tímto saldem následně můžete ihned pracovat, ať už přenášet do dalšího měsíce, nebo jej uznávat jako přesčasy. Chcete-li se dozvědět více o tom, jak v daných případech postupovat, navštivte naši nápovědu.

Zaujal Vás systém Alveno?