Je to švarc, nebo není? Píše se to ESOP, nebo EZOB? V dnešním článku se podíváme na řadu dalších anglicismů, akronymů a zákeřných slovíček, jimiž se to v HR prostředí jen hemží. Dozvíte se třeba, zda si zaměstnanci správně mají říkat o zvýšení platu, nebo mzdy. Nebo také, jestli se na Lenku z účetního oddělení ze zákazníkovy firmy vztahuje nějaká zákonná ochrana, pokud se rozhodne ohlásit daňové podvody.
Benefity
Stravenky, multisportka, příspěvek na dopravu, penzijko nebo jazykové kurzy, ale také třeba den dovolené navíc. To jsou nejčastější benefity, jež firmy dnes zaměstnancům nabízejí. Spojuje je definice: vždy jde o „dárek“ nad rámec zaměstnancovy běžné, zákonem nařízené kompenzace (a práv). Některé benefity zůstávají i po novele z roku 2024 (349/2023 Sb.) osvobozené od zdanění a nestrhávají se z nich ani odvody na sociální a zdravotní pojištění. Vyjdou tedy výhodně nejen pro zaměstnance, ale i firmy.
Od roku 2024 se osvobození od zdanění benefitů pro zaměstnance odvíjí od průměrné mzdy. Nově je maximální částka, která nepodléhá zdanění, stanovena na polovinu průměrné mzdy. V roce 2024 tato částka činí 21 983 Kč.
Do daňových nákladů si firmy mohou dál napsat například:
- Nepeněžní plnění vynaložená na odborný rozvoj zaměstnanců související s předmětem činnosti zaměstnavatele (třeba různé kurzy, včetně těch jazykových) a školení
- Příspěvky na penzijní nebo životní pojištění do výše 50 000 Kč ročně
Měníte ve firmě benefity? Možná jste mezi zaměstnanci rozeslali dotazník a oni sami si určili, které benefity jsou pro ně hodnotné a které radši vyměníte za zajímavější. Výsledky takového dotazníku si můžete zapsat v chytrém docházkovém a HR systému Alveno. Získáte tak o všem dokonalý přehled na pár kliknutí.
ESOP
V zahraničí oblíbená forma benefitu, která si pomalu nachází cestu také na český pracovní trh. ESOP, neboli employee stock owhership plan, jsou zaměstnanecké akciové plány. Programů, jak zaměstnancům nabídnout podíl na firemních ziscích, nebo dokonce i na firmě samotné, přitom existuje hned několik, od virtuálních ESOP až po ty ekvitní.
Zaměstnanecké akcie mají pozitivní efekt na výkon zaměstnanců i jejich zájem o firmu. Firmy, které o zavedení ESOPu uvažují, však často zastaví poměrně komplikovaný systém daní a legislativy, který se k nim v Česku váže.
Česko se může inspirovat v některých vyspělých státech EU, nebo také v USA. Na starém kontinentě mezi lídry ESOPu řadíme Lotyšsko, Estonsko, Irsko, Velkou Británii a Nizozemí. Každý stát si tento benefit pro zaměstnance nastavil trochu jinak, u všech ale platí, že za jistých podmínek umožňuje nulové zdanění.
Jak takový ESOP zavést?
V Česku je to zatím opravdový oříšek, ale jde to. Oblibě se těší zejména v odvětví IT, kde startupy i matadoři často nabízí svým zaměstnancům podíl na firmě. Ten určují například podle platu a odpracované doby. Po několika letech pak zaměstnanci můžou tuto poměrnou část konvertovat do akcií. Ze známých jmen na českém trhu s ESOPy pracují například brněnská firma Smartlook a Panaxea.
Švarcsystém
Oblíbená praktika českých firem se dnes týká stále rozšířenější skupiny lidí, kteří pracují na IČO. Tito lidé vystupují v de facto v zaměstnaneckém poměru. Pracují pro jednoho zaměstnavatele, dochází na pracoviště, hovoří s klienty zaměstnavatelovým jménem… jenže po právní stránce vlastně mají být nezávislými kontraktory.
Ačkoli je švarcsystém výslovně zakázaný zákoníkem práce (§ 3) jako forma krácení daně, ani sebepřísnější kontroly mu zatím nebyly sto utržit přítrž. Firma totiž díky švarcsystému ušetří na daních i na odvodech, a navíc se na takovou spolupráci vztahuje mnohem méně papírování a zákonných omezení. Zaměstnanci například „na švarc“ nemají nárok na nemocenskou, na dovolenou a lze s nimi kdykoli rozvázat spolupráci bez nároku na odstupné.
Švarcsystém, který nenese jméno od německého slova “černý”, tedy “práce na černo”, ale podle svého tvůrce, podnikatele Miroslava Švarce, je tak pro české firmy stále lákavý, byť riskantní. Zejména vzhledem ke změnám v systému DPP a DPČ, které těmto typům pracovních úvazků v roce 2024 výrazně ubraly na atraktivitě.
Proti je ale zákon, který hrozí tučnými pokutami, a to nejen od finančního úřadu, ale také od inspektorátu práce.
Mzda, plat, odměna…
Zaměstnanec odvede práci a pak za ni dostane zaplaceno. Penězi. Zní to jednoduše, že ano? Ale jak se těmto penězům správně říká? Je to mzda, nebo plat… nebo že by odměna? A není to prašť, jak uhoď? Pojďme se na všechny tři pojmy společně podívat.
Mzdu i plat upravuje zákoník práce. Obecně lze přitom říct, že se mzdou to zaměstnavatelé mají o něco jednodušší. Mzda je peněžitá odměna, kterou zaměstnanci vyplácí soukromé firmy. Pohlídat si přitom musí hlavně, aby odměňovali spravedlivě (podobnou mzdou) za stejnou práci. Zato plat jsou peníze, které přistanou na účtu státnímu zaměstnanci. Výše platu se určuje podle zákonem nařízených kritérií a vyplácí podle platových tabulek.
A co ta odměna? Odměnou se v soukromé firmě správně rozumí mix mzdy a případných benefitů.
V chytrém docházkovém systému Alveno máte možnost exportu do více než 35 mzdových systémů, do kterých pošlete podklady pro mzdy opravdu na pár kliknutí. Odpadá tak složité manuální přenášení dat z jednoho systému do druhého.
Whistleblowing
Ačkoli pochází z anglického slova, které doslova znamená pískání na píšťalku, whistleblowing je ve skutečnosti mimořádně náročný, odvážný akt soukromé osoby. Jde totiž o situaci, kdy někdo nahlásí protiprávní jednání, které může mít negativní dopady na společnost.
Evropský parlament takové oznamovatele, neboli whistleblowery, chrání směrnicí vydanou v roce 2019, do Česka relevantní zákonná úprava doputovala v roce 2023. V srpnu tohoto roku totiž nabyl účinnosti zákon č. 171/2023 Sb., o ochraně oznamovatelů, a s ním související zákon č. 172/2023 Sb. A proti čemu je v praxi brání? Proti odvetným opatřením ze strany nahlášené společnosti.
FAQ k článku
Co je to ESOP?
ESOP, neboli employee stock owhership plan, jsou zaměstnanecké akciové plány. Zaměstnancům je nabídnut podíl na firemních ziscích, nebo dokonce i na firmě samotné.
Co je to švarcsystém?
Švarcsystém je stav, kdy OSVČ pracuje pro firmu v de facto v zaměstnaneckém poměru. Má většinou stejné povinnosti, jako zaměstnanci na HPP, ale firma ušetří na daních i na odvodech. Zároveň takový “zaměstnanec” nemá právo například na dovolenou a nebo odstupné.
Jaký je rozdíl mezi platem a odměnou?
Mzda je peněžitá odměna, kterou zaměstnanci vyplácí soukromé firmy. Plat jsou peníze, které se vyplácí na účet státnímu zaměstnanci.
Co je to whistleblowing?
Whistleblowing je situace, kdy osoba ve společnosti odhalí nějakou nepravost nebo aktivitu za hranicí zákona a posléze tento fakt nahlásí interně (skrz vnitřní oznamovací systém), nebo externě (úřadům či médiím).