Pod pojmem wellbeing se v jazyce HR skrývá hned několik významů. Typicky se jedná především o spokojenost a duševní a fyzické zdraví. Ovšem řada personalistů si pod pojmem wellbeing představí také vztah zaměstnance k firmě.
Než tedy začnete připravovat strategie, jak wellbeing podpořit, vyplatí se ujasnit si, co to konkrétně u vás bude znamenat. Jednou metodou je definice podle výsledku. Jak se zaměstnanci mají cítit, jak na tom mají být, bude-li firma mít skvěle zvládnutý wellbeing?
Investice do dobrých životních podmínek zaměstnanců je jednou z nejlepších věcí, které můžete pro svou organizaci udělat. To proto, že vyhoření zaměstnanců může vést ke katastrofě pro vaši firmu.
5 zdrojů dat k wellbeingu
Měření a KPI personalistům především poskytují údaje, které potřebují, aby monitorovali, jak programy a opatření na podporu wellbeingu fungují a zda plní stanovené cíle. Zároveň také pomáhají identifikovat (potenciálně negativní) trendy a včas reagovat.
Pozor, účast ani docházka ≠ nadšení
Řada firem wellbeing určuje hlavně podle účasti na firemních akcích a zaplněných kanceláří. Vykládají si totiž fyzickou přítomnost zaměstnanců jako známku jejich zájmu o firmu a nadšení pro práci. Vyvozovat z těchto dvou věcí významnější závěry má však hned několik nevýhod. Jakých?
Především vaši zaměstnanci nejspíš mají různé povahy. Vždycky se setkáte minimálně se dvěma typy lidí: introverty a extroverty.
Zatímco extroverti se firemních dýchánků i jiných akcí zúčastní rádi, introverti si je ochotně nechají ujít. Pokud byste z jejich absencí chtěli posuzovat jejich wellbeing, nejspíš dojdete k docela tristním výsledkům. Jenže oni ve skutečnosti mohou být se svou prací i se vším ostatním docela spokojení. Jen třeba dají přednost večeru doma. Ani docházka či počet dní strávených v kanceláři nevypovídají nic moc o tom, jak jsou zaměstnanci zapálení své do práce, natož o jejich wellbeingu. Věděli jste, že až 40 % Evropanů chodí do práce, i když se cítí nemocně? Ti všichni budou mít docházku na jedničku, ovšem svůj wellbeing by nejspíš sami hodnotili jako pod psa.
Docházka na pár kliknutí? Jde to s Alveno
Wellbeing z ní sice nezjistíte, ale docházku se vyplatí sledovat také z řady zákonných a praktických důvodů. Pořád si ji vedete v papírové podobě nebo ji ručně zadáváte do tabulek na počítači? Tak to máte načase vyzkoušet chytrý docházkový a HR systém Alveno. Alveno umožňuje rychlou kontrolu směn, online schvalování absencí i podpisy smluv a mnoho dalšího.
4 metody, jak měřit wellbeing
Už máte skoro hotovo. Definici výsledků, podle nichž budete určovat wellbeing u vás ve firmě, máte stanovenou. Metriky, které budete sledovat, už jste si také zvolili. Teď už jen shromáždit relevantní data. Jak na to? Inspiraci můžete načerpat níže.
1. Rozesílání průzkumů
Definujte si, na co se chcete zaměstnanců zeptat. Pak začněte pravidelně rozesílat dotazníky a sledujte, jak se odpovědi vyvíjejí v čase. Široké možnosti další práce s daty nabízí zejména odpovědi, které využívají číselnou škálu (např. stupnici od 1 do 10).
2. Projektové skupiny
Některé firmy kvůli efektivnější péči o wellbeing sestavují také projektové skupiny. Tam pozvou zástupce z vybraných týmů, aby s managementem pravidelně řešili aktuální potíže a situaci.
Tyto projektové skupiny pro wellbeing pak vlastně zprostředkovávají komunikaci mezi zaměstnanci a šéfy a a umožňují personalistům i vedení lépe pochopit, jak se zaměstnanci cítí a co by si přáli. Poskytují Vám tak nedocenitelné informace.
3. Kontrola výkonů
Další způsob, jak měřit wellbeing, je sice nepřímý, ale přesto efektivní: monitorujte produktivitu. Podle KPI, jimiž měříte produktivitu, můžete pozorovat nejen celkový vývoj a trendy, ale také stav individuálních zaměstnanců. Klesá někomu výkon několik měsíců po sobě? Pak je nejvyšší čas na soukromý rozhovor, kde podrobně proberete situaci a přijdete na kloub její příčině.
4. Technologie
Technika a automatizace mohou pomoct s měřením dvojím způsobem. Zaprvé Vám ušetří práci se sběrem a ukládáním dat. Zadruhé zpřehledňují a zpříjemňují také komunikaci a práci zaměstnancům. A to se samo o sobě pozitivně promítá do jejich wellbeingu.
Co všechno ohlídá a vizualizuje chytrý HR systém?
Alveno za Vás sbírá a měří data automaticky a každý den. Docházkový systém Vám ukáže vytíženost i nemoci jednotlivých zaměstnanců i zaměstnanců z vybraného týmu. Můžete tak získat data, jako je počet sick days, nemocenské i přesčasů, které Vám pomohou při přípravě wellbeingových programů.
V HR systému si zase hned na hlavní stránce jednoduše zjistíte délku zaměstnancova působení ve firmě. Všechna data lze exportovat, zobrazit ve vizualizacích, ale také stáhnout, abyste je měli při práci kdykoli po ruce.
5 tipů, jak v praxi pečovat o wellbeing
Informace jsou jedna věc, ale praxe je druhá. Přemýšlíte, jak získaná data přetavit v aktivity a programy, které zaměstnanci doopravdy ocení? Možná můžete vyzkoušet některý z našich ozkoušených tipů: