Behaviorální interview

nahledove-obrazky

Možná už jste o nich slyšeli a právě zvažujete, zda jim dáte šanci. Nebo už je máte v malíku, ale nejste si jisti jejich výhodami. Behaviorální otázky, a behaviorální interview, jsou skvělý nástroj, který vám pomůže zefektivnit pracovní pohovory. Čím je snadno odlišíte od klasických otázek? A v čem přináší hlavní přidanou hodnotu? Podívejte se v našem článku.

Behaviorální otázky jsou skutečnou hvězdou pracovních pohovorů. Personalisté z nejúspěšnějších světových firem bez nich nedají ani ránu. Chlubí se mimořádně vysokou mírou prediktivity a odhalí skutečný potenciál uchazečů o práci jako nic jiného. Co přesně obnáší? A čím se vyznačují?

Efektivní legenda: behaviorální rozhovor

Behaviorální rozhovor je speciální typ pohovoru, který staví na minulých zážitcích a zkušenostech respondenta. Vychází z premisy, že předešlé chování zájemce o práci poskytuje vodítko k tomu, co od něj očekávat v budoucí práci. Proto se personalista vyptává hlavně na konkrétní příklady a příhody. Zjišťuje tak, jak si daný člověk dříve počínal v reálných situacích. 

Navzdory svému širokému uplatnění v moderním firemním prostředí není tento typ testování žádnou novinkou. Celý koncept vychází z psychologického principu behaviorálních otázek, který nachází uplatnění také při terapiích. Americký psycholog Tom Janz s ním poprvé ohromil trh práce už před více než čtyřiceti lety. Přesto však dodnes patří mezi jednu z nejpopulárnějších metod, jak „vyzpovídat“ uchazeče o práci. Potenciální zaměstnanci firem z Fortune 500 se s behaviorálními otázkami dokonce setkávají hned na 65 % pohovorů.

Behaviorální interview proti klasickému pohovoru: poznáte rozdíl?

Kdo je ovládá, je zkrátka za hvězdu. Ale není to nic těžkého. Behaviorální otázky snadno odlišíte od klasických pohovorových dotazů. Jak můžou vypadat? V čem spočívají hlavní rozdíly mezi oběma typy otázek? To si ukážeme na příkladech z praxe. Představte si například, že chcete zjistit, jak váš vyhlédnutý uchazeč o práci reaguje, když se něco pokazí, nebo vás zajímá, jak komunikuje.

Příklad 1. Řešení potíží

Behaviorální otázka: Povězte mi o nějakém problému, který jste v minulé práci úspěšně vyřešil/a. Jaké kroky jste podnikl/a a koho jste do řešení problému zapojil/a?

Klasická otázka: Jak normálně řešíte, když v práci nastane problém?

 

Příklad 2. Komunikační schopnosti

Behaviorální otázka: Zkuste si vzpomenout, kdy jste naposledy prezentoval/a nějakou složitou myšlenku laickému publiku. Co jste udělal/a pro to, aby vám posluchači porozuměli?

Klasická otázka: Jak byste ohodnotil/a své komunikační schopnosti? 

Behaviorální otázkou získáte konkrétní informace. Ptáte se, co člověk dělal, v jakém kontextu a jaký to přineslo výsledek. V úplně ideálním případě se pak dočkáte odpovědi v tzv. formátu STAR. Poznáte ji tak, že obsahuje popis situace, sledovaného cíle, provedených kroků a výsledku.

Díky tomu zjistíte, jak uchazeč přemýšlí a jedná. Přitom nemusíte spoléhat na jeho subjektivní hodnocení vlastních dovedností, jako je tomu u klasických otázek. Namísto toho si relevantní schopnosti objektivně ověříte sami. 

Výsledek je přínosem pro vás i pro firmu

S behaviorálními otázkami se nemusíte bát, že doporučíte někoho, kdo pohoří. Koneckonců už víte, jak si vedl v minulosti. Díky tomu je tento typ otázek bezkonkurenčně nejefektivnější v predikci budoucího chování. Někdy se uvádí, že předhání klasické typy pohovorů až o 45 %. Ale to není všechno.
Výborných výsledků s touto metodou dosáhnete i jinde. Behaviorální interview například velmi efektivně konkretizuje, o čem se zájemcem o práci hovoříte. Z každé konverzace tak vytěžíte maximum relevantních informací. Zároveň skvěle odhaluje culture fit. Jelikož vám potenciální zaměstnanec poví o svém chování v reálných situacích, můžete si udělat velmi přesný obrázek o tom, jak by zapadl do kolektivu.

Bez znalosti kolektivu se personalista neobejde. Někdy však na jeho poznávání kvůli velikosti firmy nebo dalším povinnostem nezbývá tolik prostoru, jako byste si představovali. S moderním docházkovým a HR systémem Alveno máte jistotu, že o cenné informace o zaměstnancích nepřijdete. Můžete si je poznamenat do jejich osobní karty, aby byly v případě potřeby kdykoli k dispozici.

Nejčastější dotazy k behaviorálnímu interview

Čím se behaviorální pohovor liší od klasického interview?

Při behaviorálním pohovoru se personalista zajímá hlavně o konkrétní chování a situace. Na rozdíl od klasického interview neklade obecné otázky. Namísto toho vyhledává konkrétní příklady, které demonstrují respondentovy dovednosti a způsob uvažování.

Pořád si to neumím představit. Můžete mi dát víc konkrétních příkladů?

Jistě! Níže najdete několik příkladů, jak se behaviorální a klasické otázky mohou lišit u konkrétních vybraných témat.

Zaujal Vás systém Alveno?