HR trendy na nejvýkonnějších pracovištích uprostřed roku 2024

nahledove-obrazky

Ve světě HR se trendy neustále mění a přizpůsobují dynamickým potřebám moderního pracovního prostředí. Jsme přesně v půlce roku 2024, a tak vám přinášíme přehled nejnovějších trendů, které mohou zásadně ovlivnit vaši firmu. Od návratu ke kořenům a budování otevřeného přístupu ke změnám, přes personalizované nábory a odměňování podle lokalit až po vzdělávání v rukou zaměstnanců a modernizaci pomocí umělé inteligence. Načerpejte inspiraci a zjistěte, jak pomocí našich tipů předběhnout konkurenci a dál růst i v nadcházejících měsících.

Trend č. 1: návrat ke kořenům

Posledních několik let máme všichni v zásadě jedinou jistotu: pořád se něco mění. A nejspíš to tak ještě hodnou chvíli zůstane. Průběžné změny nemusí být nutně špatná věc. Jenže aby firmy takové změny ustály, nestačí jim vymýšlet, jak je nejlépe zvládnou, když už přijdou. Namísto toho by se měly zaměřit na budování atmosféry, kde budou všichni obecně změnám co nejotevřenější.

Štafetu v tomto případě odstartují šéfové. Ti si zaslouží školení a informace o tom, proč je změna náročná a jak obdobím změn dobře a bezpečně provést zaměstnance. Nespokojte se s ničím menším než s úplnou revolucí. Celkový pohled na změny, celofiremní i individuální, se potřebují přizpůsobit nové době.

Má-li se to podařit, je potřeba se vrátit ke kořenům firmy a identifikovat, co je její poháněcí silou. Při tom se neobejdete bez jasné představy, čím můžete firmě přispět vy za HR. Co je potřeba dělat, aby se věci skutečně daly do pohybu? A na co přesně se zaměřit?

HR týmy často naráží na problém v podobě nedostatku času nebo zdrojů. Zbývá jim na stolech přehršel úkolů, které zkrátka nelze všechny stihnout. Nechtěně pak mohou mást zaměstnance, kteří nemusí chápat, co je skutečně prioritou.

V Q3 a Q4 roku 2024 je načase to změnit. Soustřeďte se nejen na plnění úkolů, ale také na cíle, které jimi dosahujete. Pomůžete tak z HR oddělení vytvořit motor udržitelného rozvoje firmy.

Trend č. 2: osobnější nábory a nabídky práce na míru

Náš druhý tip se vztahuje k situaci na trhu práce – a lovu nových talentů. Pro americké technologické giganty byl rok 2023 rokem masového propouštění. To se sice Čechám vyhnulo, ale ani místní personalisté ve druhé polovině roku 2024 nebudou mít na růžích ustláno. Co je kromě věčně zamrzlého trhu práce nejvíce potrápí?

 1. Spousta firem v posledních dvou letech kvůli stavu ekonomiky nechávala propagační stránku náborových aktivit tak trochu na druhé koleji. Jenže kdo chce přitáhnout skutečně elitní zájemce o práci, musí si nejdřív nějak získat jejich důvěru – a pozornost.
 2. Ti nejlepší zaměstnanci často mívají i nejvyšší standardy, když přijde na zaměstnavatele, a bývají méně ochotní slevit ze svých požadavků. Například nabídka flexibilní práce sice i v roce 2024 dál funguje jako magnet na zájemce o práci, přesto se však raději připravte na tvrdé vyjednávání.

Proto se zejména v závěru roku 2024 vyplatí zainvestovat energii do individualizovaných rozhodnutí a nabídek. Namísto plošných pravidel pro celou firmu přichází čas pravidel tvořených na míru podle zkušeností a přínosu jednotlivých zaměstnanců. Jak si to představit v praxi?

Absolventům nebo studentům na praxi, kteří se nejspíš neobejdou bez pomoci někoho zkušenějšího, můžete nabídnout práci v kanceláři. Zato seniorní zaměstnanec s rodinou si zaslouží větší flexibilitu, ať může pracovat naplno, kdy a jak potřebuje.

Nabídky pracovních úvazků střižené na míru zaměstnancům firmu odliší od konkurence. Snadněji se jí pak budou oslovovat i získávat skutečně kvalitní lidé.

Trend č. 3: odměňování podle lokalit a chytře vybraných KPI

Třetí populární trend souvisí s odměňováním zaměstnanců. Víte, jak určit správnou výši odměny? A využívá vaše firma dostatečně strategii odměňování podle lokalit?

Pokud chcete odměny přizpůsobovat výkonům, potřebujete v prvé řadě dobře měřit ty správné ukazatele výkonu, neboli KPI. Neobejdete se při tom bez spolehlivých, kvalitních zdrojů dat. Ale jak je vybrat? Zaměřte se hlavně na klíčové ukazatele, jako jsou počty úspěšně uzavřených dohod/obchodů, procento rozvázaných pracovních poměrů a ukončených smluv, údaje o angažovanosti atd. Nepřehlížejte však ani informace přímo od samotných zaměstnanců. I jejich osobní názory a výpovědi mají velkou hodnotu.

Správně komplexní seznam měřitelných KPI by měl obsáhnout:

 • Byznysové plány a priority
 • Firemní kulturu a filozofii
 • Vyváženost kompenzace (spravedlnost odměňování)
 • Benefity a výhody
 • Dlouhodobé odměny

Kromě toho letos firmy zhusta využívají také strategie odměňování podle lokalit. V praxi se totiž často právě při měření výkonu setkáte s odchylkami v rámci různých lokalit. Tyto odchylky pak můžete zohlednit v celofiremní strategii odměn. Při vyměřování odměn a benefitů tedy přihlédnete ke dvěma hlavním aspektům: výsledkům KPI a a lokálnímu odměňovacímu systému. 

Existují dokonce firmy, které od zaměstnancova místa práce přímo odvozují jeho plat. Jinde zase ochotně nabídnou pražské ceny také zaměstnancům, kteří pracují na dálku z odlehlého regionu, protože mají zájem si je udržet. Záleží na celkové strategii firmy.

Plat zaměstnance a případné vyjednávání o ceně si můžete zaznamenat do HR a docházkového systému Alveno. Ušetří vám drahocenný čas. Při příštím jednání si poznámky navíc můžete jednoduše otevřít a zjistit, jaká byla situace před rokem.

Od pandemie je místo, odkud lidé pracují, obecně předmětem mnoha diskuzí. Jednou z otázek, které si při přípravě cenové strategie podle lokality budete potřebovat zodpovědět, je tak například, nakolik si vaše firma cení zaměstnanců, kteří jsou fyzicky přítomni na pracovišti. Spravedlivé, efektivní rozvržení odměn i měření výkonu zkrátka ve druhé polovině roku 2024 zůstává klíčovým tématem.

Trend č. 4: vzdělávání v rukou zaměstnanců

Ty nejvytíženější, rostoucí firmy vždycky investují do vzdělávání a do rozvoje. Ve druhé polovině letošního roku ovšem špičky v oboru vyslechnou právě zaměstnance. O jaká školení zaměstnanci projevují zájem? Jaká školení a vzdělávací materiály dovedou sami vytvořit? Firmy, které svěří vzdělávání do rukou zaměstnanců dokáží jako jedny z mála naplno zúročit znalosti a zkušenosti svých lidí. A zajistit jejich efektivní předávání.

Jako platformu pro sdílení informací můžete využít třeba:

 • zaměstnanecké skupiny vzájemného učení
 • celofiremní vzdělávací materiály připravené zaměstnanci
 • mentoring
 • týmové programy „Nauč to dál“

Program Nauč to dál vychází z principu „předej to dál“, který se hojně využívá při různých dobročinných nebo dobrovolnických aktivitách. V praxi si ho můžeme představit jako systém, kdy každý zaměstnanec naučí jednu svou specialitu někoho dalšího. Ten pak zase někomu dalšímu předá něco jiného. Cyklus pokračuje, dokud se všichni nevystřídají.

Tomáš Foltas

Vzdělávání zaměstnanců zaměstnanci má kromě rychlejšího šíření odborných znalostí a tipů z praxe ještě jednu výhodu: pomáhá posilovat týmového ducha a buduje přátelskou atmosféru. Zaměstnanci v rámci vzdělávacích aktivit nevyhnutelně táhnou za jeden provaz s ostatními. Díky tomu navazují pevnější vztahy s nejbližšími spolupracovníky, ale také poznají kolegy, s nimiž by jinak třeba ani nepřišli do styku.

Trend č. 5: AI a modernizace dál hrají prim

Vývoj umělé inteligence letí kupředu jako o závod. Jen během první poloviny letošního roku Americká společnost Microsoft představila vylepšeného AI asistenta Copilot, který má zpříjemnit používání aplikací z rodiny Windows. Technologická firma OpenAI zase doplnila svou veleznámou službu ChatGPT o mladšího, ještě šikovnějšího sourozence, GPT 4-o. Je tedy jasné, že o umělé inteligenci hodně uslyšíme i nadále.

Změny se nejspíš nevyhnou ani HR, konkrétně segmentu náboru talentů. Hojně využívané nástroje na zrychlený předvýběr životopisů kupříkladu začínají nabízet zákazníkům nové AI funkce. Zároveň se průběžně rozšiřují i možnosti automatizace různých HR nástrojů. Ty nejšikovnější systémy, včetně docházkového a HR systému Alveno, už dnes zvládnou třeba i online podpisy dokumentů pomocí jedinečného kódu. Dokáží tak personalistům ušetřit hodiny práce, které by dříve strávili obíháním zaměstnanců se smlouvami v ruce.

Co čeká ve druhé polovině roku 2024 na vás?

Jaké trendy nejvíc zabodují ve vaší firmě? Nejspíš ještě uvidíte… Aby vám neunikly ani další zajímavé novinky ze světa HR, přihlaste se k odběru Alveno.

Zaujal Vás systém Alveno?