Svoboda v práci? S výsadami přichází i zodpovědnost

svoboda-v-praci-s-vysadami-prichazi-i-zodpovednost-bg

U nás v Alveno fandíme zaměstnanecké svobodě. Docházka na cloudu umožňuje zaměstnancům přistupovat ke své docházce odkudkoliv, kde je internetové připojení. Webová aplikace s virtuální docházkovou čtečkou plno věcí zjednodušuje a zefektivňuje. S výsadami svobodné firmy však přichází i zodpovědnost a zvýšené nároky na sebekontrolu. Na co si dát pozor?

Nenechte se unést neustálými podněty

Rozptýlení typu zvonící telefon, pípající emaily a upozornění ze sociálních sítí jako se jako na potvoru objevují právě ve chvílích, kdy se člověk potřebuje soustředit na práci. „Jak může v dnešní době někdo vůbec efektivně pracovat?“ říkáte si.

Zkuste si stanovit pevně dané intervaly, ve kterých budete odpovídat na příchozí zprávy. Navíc na všechny emaily není třeba reagovat dnes. Na některé ani zítra J

To, že jste „busy“, ještě nemusí znamenat, že opravdu něco děláte

Být busy je dnes in. V docházkovém systému máte odpíchnuto, že jste přítomni, ale ve skutečnosti děláte podružné úkoly a hlavou jste jinde. Nedílnou součástí time managementu je určování priorit. Když potřebujete udělat nabídku pro klienta, proč se celý den šťouráte v úpravě produktových fotek ve photoshopu?

Multitasking není vždy to pravé ořechové

Zkoušeli jste si někdy masírovat chodidlo a zároveň se škrábat na hlavě? Není to snadné, že? Samostatně jsou tyto činnosti triviální, ale simultánně mohou připomínat Sisyfův úděl. Podle studie magazínu Forbes současné provádění několika činností může poškozovat mozek! Zkuste se soustředit na jednu činnost pořádně – jakmile budete mít hotovo, přejděte na další.

Naučte se říct ne

Jasně, odmítači jsou často odsuzováni jako osoby narušující kolektiv. Samotné slovo NE s sebou nese negativní konotaci – a lidský mozek bohužel pracuje tak, že si negativní podněty pamatuje lépe, než ty pozitivní. Přitakávání vám v kolektivu přinese body navíc, ale dlouhodobě může mít dopad na vaši pracovní výkonnost. Když budete pro ostatní dělat první poslední, nebudete mít dost času na vlastní úkoly, což vede ke stresu a snížení produktivity.

Sami víme, že svobodu v práci není zezačátku jednoduché přijmout. I přesto si myslíme, že je to dobrá cesta. Náš leader Jirka Halousek o tématu svobodné firmy píše ve svém blogu.

Zaujal Vás systém Alveno?