Ověřte si, jestli správně evidujete dovolené podle nového zákona

dovolená znázorněna lehátkem

Personalistika a zpracování mezd jsou oblasti, které s sebou každoročně přináší mnoho změn. Jen od letošního ledna je novinek hned několik, od zavedení stravenkového paušálu a zrušení superhrubé mzdy, až po zásadní změnu v evidenci dovolené. Dnes se zaměříme právě na výpočet dovolené a její evidenci, která se od začátku roku 2021 vypočítává podle odpracovaných hodin. Změna zpočátku vyvolala množství otázek. Úprava zákona se dotkla všech zaměstnanců, v praxi to však znamená zásadní změny pouze u zaměstnanců, kteří pracují na směny a střídají tzv. krátké a dlouhé dny, nebo v jednotlivých týdnech neodpracují stejný počet hodin. Jak jste si se změnou poradili? Pojďte se s námi podívat, jestli dovolenou evidujete správně.

Docházkový systém Alveno hlídá změny za vás

Ačkoli jsou změny v evidenci docházky platné od začátku roku, stále se najde spousta firem, kde si mzdové účetní ani vedoucí týmů s přepočtem nároku na dovolenou v hodinách nevědí rady a nedokážou jej správně převést do praxe. Chápeme to. Sledovat všechny novinky a včas je aplikovat do fungování vaší firmy je někdy nadlidský výkon. Proto je vám docházkový systém Alveno vždy připravený pomoci se zajištěním personální agendy tak, aby byla v souladu s aktuálními platnými zákony České republiky.

Výjimkou není ani nová evidence docházky, na kterou byl systém nachystaný již od prvního dne, kdy změny vstoupily v platnost. Díky Alvenu tak zvládnete výpočet dovolené i evidenci dovolené v hodinách i vy.

Prostředí docházkového systému Alveno - nástěnka
Docházkový systém Alveno – nástěnka

Evidence dovolené v Alvenu krok za krokem

Princip zadání nároku na dovolenou v docházkovém systému Alveno je stále stejný, pouze s tím rozdílem, že jej nebudete zadávat ve dnech, ale v hodinách. V hlavním menu zvolte Nástroje a v sekci Výkazy vyberte možnost Fond výjimek. Filtrováním s pomocí výjimky Dovolená a výběrem konkrétní pracovní skupiny zobrazíte seznam jednotlivých zaměstnanců.

Nárok na dovolenou v hodinách v roce 2021 pak zadáte zaměstnancům kliknutím na tlačítko Zadat nárok. Pokud má například zaměstnanec pracovat 40 hodin týdně a má nárok na 4 týdny dovolené, zadáte hodnotu 160 (40 hodin x 4) a potvrdíte tlačítkem OK. Mají-li všichni zaměstnanci ve vybrané pracovní skupině stejný nárok na dovolenou, můžete hodnoty rychle a jednoduše zadat hromadně. Výpočet dovolené 2021 i evidence podle nových pravidel bude hračka.

Uvítali byste podrobněji popsaný postup? Přehledný návod, jak krok za krokem na evidenci dovolené ve vašem docházkovém systému Alveno, jsme pro vás připravili tady: Jak na evidenci dovolené v roce 2021? Dočtete se v něm i jak postupovat, pokud chcete zaměstnanci převést „starou“ dovolenou tak, aby si ji v letošním roce mohl vybrat v hodinách. 

Evidence dovolené v hodinách neznamená hodinovou dovolenou

Na závěr bychom rádi připojili ještě jednu praktickou radu. Často se našich konzultantů ptáte, jestli evidence dovolené v hodinách znamená to, že si zaměstnanci mohou vybírat dovolenou v hodinových intervalech. Samozřejmě neznamená. Při vybírání dovolené platí stále stejná pravidla bez ohledu na změny, které letošní rok přinesl – dovolenou lze vybrat pouze jako půldenní nebo celodenní.Pokud si nebudete čímkoliv jistí nebo budete při zadávání dovolené váhat, je tu pro vás naše ochotná podpora. Vždy vám rádi pomůžeme, stačí zavolat nebo napsat. Telefon a e-mail najdete na stránce Kontakt, pro rychlou komunikaci v pracovní době využijte Chat v pravém dolním rohu.

Zaujal Vás systém Alveno?