Pojem docházka do práce a pracovní doba slýcháme často. Možná se domníváte, že jde o totéž. Není tomu tak. Jaký je mezi nimi rozdíl?
Docházka do práce
Pracovní docházka vymezuje celkový čas strávený zaměstnancem na pracovišti. V případě pracovní docházky evidujeme u zaměstnance jeho skutečný příchod do práce a odchod z práce. Nejde však o zákonnou povinnost, evidence docházky záleží čistě na rozhodnutí zaměstnavatele.
Někdy nás může pojmem docházka do práce zmást i zákon. Termín docházka se totiž vyskytuje v některých předpisech práce ve smyslu odpracované doby. Příkladem takového zmatečně působícího ustanovení je § 96 zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, ve znění pozdějších předpisů, kterým je zaměstnavateli uložena povinnost uschovávat mj. „záznamy o evidenci docházky do práce“. K evidenci docházky využíváme čipové nebo biometrické docházkové systémy.
Pracovní doba
Pracovní doba označuje odpracovaný čas, dobu samotného výkonu práce a připravenosti zaměstnance k jejímu výkonu na pracovišti. U pracovní doby tedy evidujeme začátek a konec výkonu práce. Získané údaje potřebujeme k výpočtu mzdy zaměstnance. Evidence pracovní doby je pro zaměstnavatele povinná. Pro usnadnění evidence pracovní doby využíváme speciální docházkové systémy zaznamenávající odpracovanou dobu. V kancelářích využíváme k tomuto účelu virtuálních systémů.
Evidence pracovní doby zaznamenává čas, který zaměstnanec skutečně odpracoval na pracovišti. Na rozdíl od evidence docházky je to právní pojem upravený zákoníkem práce (zákon č. 262/2006 Sb.). Zaměstnavatel má povinnost tuto evidenci vést a archivovat, jinak mu hrozí pokuta od inspektorátu práce podle zákona o inspekci práce (zákon č. 251/2005 Sb.). Tato povinnost platí pro všechny zaměstnance, včetně těch pracujících na dohody.
Nyní vás už pojmy docházka a pracovní doba mást nebudou.
Pevně věříme, že Vás už pojmy docházka a pracovní doba mást nebudou.