Jak fungují docházkové čtečky?

docházková biometrická čtečka v kanceláři

Ve firmě každého podnikatele je potřeba vědět aktuální stav zaměstnanců, kteří ten den přišli do práce. V dnešní době již není potřeba být zahlcen papíry a složkami s každodenními údaji. K ušetření místa i práce slouží docházkové systémy a k tomu sloužící docházkové čtečky.

Jak fungují?

Docházkové čtečky nebo jinak také nazývané docházkové terminály jsou elektronické přístroje sloužící k uložení dat o příchodu a odchodu každého ze zaměstnanců. Pokud tedy mají zaměstnanci volnou pracovní dobu, ale denně musí splnit určitý počet hodin, díky čtečkám budete mít lepší přehled.

Tyto terminály se zpravidla nacházejí při vstupu do budovy. Každý zaměstnanec se musí při vstupu i odchodu identifikovat a to buď přiložením čipu, prstu k sejmutí otisků nebo kombinací obou metod. Přístroje ve své paměti zaznamenávají údaje o příchodu, odchodu nebo částečné nepřítomnosti, například kvůli návštěvě lékaře. Pakliže máte více firem, budov nebo více vstupů do pracovní haly, je možné mít několik přístrojů u každého vstupu, přičemž se údaje z každého přístroje stahují do jednoho programu Alveno.

Druhy přístrojů

K dispozici je několik typů docházkových čteček s rozdílnými funkcemi, parametry a evidencí zaměstnanců. 

Docházkové čtečky DSi 200

Menším společnostem se doporučuje čtečka DSi 200. Ta funguje na základě otisků prstů, který sejme po přiložení na optický senzor. Díky tomu nemůže být zaměstnanec v žádném případě zaměněn. V této čtečce otisků prstů je také možnost pouhého přiložení čipu zaměstnance nebo kombinací obou metod, tedy přiložení čipu i položení prstu na optický senzor. Uvedená data z tohoto přístroje se mohou později stáhnout pomocí USB disku do programu Alveno. Tuto čtečku využijete všude tam, kde nemůžete propojit čtečku s PC pomocí kabeláže TCP/IP. Docení ji zvláště firmy neustále měnící své působiště. Navíc je vhodná k využití v památkově chráněných objektech. Paměťová kapacita čtečky DSi 200 plně dostačuje malým firmám zaměstnávajícím až 50 zaměstnanců. 

Docházkové čtečky DSi 700

Biometrická docházková čtečka DSi 700 se zcela novým senzorem otisku prstu nabízí nejrychlejší a nejkvalitnější míru rozpoznání. Kapacitní dotykový displej o velikosti 9“ s full HD rozlišením, zobrazuje také aktuální přehled všech přítomných zaměstnanců na pracovišti. Jistě potěší i fakt, že veškerá komunikace probíhá přes wi-fi. Veškeré záznamy se poté automaticky stahují na cloud. Díky tomu se veškerá data zálohují automaticky.

Zaujal Vás systém Alveno?