Co to je biometrický docházkový systém?

1840x1000-cover-layout

Biometrické docházkové systémy si v českých firmách postupně nacházejí své pevné místo. Důvodů je celá řada – nejen, že zajistí spolehlivou a rychlou identifikaci zaměstnance, v posledních letech navíc díky čím dál většímu rozšíření v přístrojích, které denně používáme, dochází k rychlému rozvoji možností biometrie i její přesnosti Otisk prstu, ale i rozpoznání obličeje už masivně využívají mobilní telefony. A díky tomu, že biometrie čím dál více proniká do technologií, které každodenně používáme, se zrychluje její vývoj, ale i její dostupnost.

Ruku v ruce s dostupností biometrie jdou však také obavy o zneužití dat. Ochrana osobních údajů rezonuje společností už několik let a je na ni kladen vysoký důraz. O tom, že se uživatelé nemusí biometrických docházkových systémů obávat, jsme psali už v jednom z předchozích článků.

Podívejme se obecně na typy biometrických docházkových systémů, na to, na jakém rozpoznání jsou založeny, i jaké mají výhody a hlavně nevýhody.

Co to je biometrie

Biometrie je metoda rozpoznávání osob podle jejich specifických biologických charakteristik. Aby rozpoznávání osob fungovalo, musí takový biologický prvek existovat u všech lidí a musí být pro každého člověka jedinečný a stále stejný po celý jeho život. Ideálním rozpoznávacím znakem je tak například otisk prstu, který je pro identifikaci využívaný nejčastěji. Existují ovšem další biologické prvky, které se v biometrii používají. Člověka lze identifikovat například i podle oční duhovky, hlasu, obličeje, žilek na dlani či DNA. Nově se nyní začíná hovořit i o identifikaci pomocí EKG.

Jaké existují typy biometrických docházkových systémů

Každé rozpoznávání člověka podle jeho určitých biologických charakteristik má samozřejmě své výhody i nevýhody. V komerční sféře se nejčastěji používají systémy založené na identifikaci na základě otisku prstu a identifikaci podle obličeje.

U otisků prstů existuje celá řada snímačů (optoelektronické, kapacitní, teplotní, elektroluminiscenční, radiofrekvenční a multispektrální). Nejčastěji se setkáte se snímačem optoelektronickým, který pracuje na principu skenování papilárních linií. Výhody otisků prstů není třeba jmenovat. Oproti tomu často opomíjeným úskalím je například zima,  protože ne každá čtečka dokáže zkřehlé prsty ihned identifikovat. Další nevýhodou může být použití biometrického systému na otisk prstu u dělnických a jiných manuálních profesí, kde existuje riziko narušení kůže a papilárních linií. Pozornost věnujte také nahrávání otisku prstu do systému.

Druhým nejrozšířenějším biometrickým rozpoznávacím prvkem je obličej. Pro jednoznačnou identifikaci člověka je potřeba určit 12 bodů, které se nachází na očích, ústech, nosu a uších. Nevýhodou tohoto rozpoznávání je, že lidská tvář není při vytváření těchto snímků vždy dokonale stejná, což ztěžuje následnou identifikaci. Dalším rizikovým faktorem (kromě přirozeného stárnutí kůže) je teplota, které má, podobně jako u otisků prstů, vliv na barvu kůže.

Mezi další metody biometrického rozpoznání patří identifikace podle duhovky a sítnice, které jsou stejně jedinečné, jako otisk prstu. Nejčastěji používanou metodou snímání je duhovka oka, používá se např. na letištích. Pro identifikaci lze využít také sítnici , v biometrii se ale tento prvek příliš neprosadil. Důvodem je primárně cena,  protože na trhu momentálně neexistuje žádné biometrické komerční zařízení, které by dokázalo sítnici oka spolehlivě nasnímat.

Právě kvůli nevýhodám ve snímání jakéhokoliv biometrického znaku je vhodné pořídit si čtečky, které mají v záloze i jinou možnost ověření než jen biometrii. Čipů a vstupních karet se tak zřejmě ještě chvíli nezbavíme, a to minimálně  pro jejich nespornou výhodu při identifikaci návštěv).

Jaký typ biometrického systému se hodí pro vaši firmu

Než si pořídíte biometrický systém, zvažte několik proměnných. V první řadě promyslete, kde budete systém používat. Je určený pro interiér nebo exteriér? , Bude prostředí prašné, nebo vlhké? Kolik lidí bude systém používat? Budete chtít evidovat na pracovišti i návštěvy? Chcete zaměstnancům omezit přístup jen na konkrétní provozy? Jaké máte požadavky pro napojení na váš docházkový systém? Otázek, které byste si měli položit, je opravdu celá řada a je dobré vždy se poohlédnout po docházkovém systému, který poskytne kompletní řešení pro co možná nejvíce z nich. Ušetříte si tak čas i následné starosti.

V dnešní době je stále nejideálnější kombinací biometrická čtečka na otisk prstu se standardními způsoby evidence přístupů ve formě klasických vstupních karet nebo čipů pro návštěvy. To vše bezchybně zvládá docházkový systém Alveno s nejnovější biometrickou čtečkou DSi 700.

Alveno používá nejmodernější typy biometrických přístrojů

Biometrický docházkový systém Alveno využívá nejnovější technologie, které se s každým novým modelem dále zdokonalují, a to nejen díky zpětné vazbě více než 2000 zákazníků.

Zaujal Vás systém Alveno?